راهنمای خرید بادوام ترین و باکیفیت ترین دستگاه برش لیزر در ایران – پاورکم

معرفی دستگاه برش لیزر

اهالی فن و صنعت به ویژه در موضوع صنایع چاپ و تبلیغات، نمی توانند منکر اهمیت و کاربرد دستگاه برش لیزر در صنایع و حوزه ی کاری خود باشند. به خصوص آن دسته از صاحبان مشاغل که طی دهها سال با انواع ماشین آلات تراش، برش، سوراخ زنی و شیارزنی مکانیکی و نیمه اتوماتیکی شبیه تراش و برش ان-سی و بر روی سفارشات و پروژه های کوچک و بزرگ خود کار کرده و روند تکامل و پیشرفت این گونه ماشین آلات پرفایده را مشاهده نموده اند، جهش ناشی از تغییرات و نتایج کار با دستگاه برش لیزر در مقایسه با آن دسته از دستگاه های قدیمی به خوبی برایشان ملموس بوده است.

بدون تردید ساخت و شکل دهی وسایل و لوازم گوناگون تزئینی و یا کاربردی، قطعات مورد استفاده برای ساخت و مونتاژ تجهیزات مختلف و همچنین انجام عملیات حکاکی، سوراخ زنی، فرم دهی، شیارزنی و برش بر روی صفحاتی که می توانند به عنوان بدنه و قسمت های پوششی و … در ماشین آلات و یا لوازم خانگی و صنعتی جای گذاری شوند، همه به لطف دستگاه برش لیزر انجام می شود.

دستگاه برش لیزری به عنوان یکی از منعطف‌ترین و پرکاربردترین دستگاه‌های صنعتی شناخته می‌شود که می‌توان از آن در حوزه‌های مختلف استفاده کرد. بهره بردن از اشعه لیزر در این دستگاه‌ها باعث شده است که دقت آن‌ها به طرز چشمگیری افزایش یابد و سرعت عمل آنها نیز به همان اندازه بالا رود. در کنار این موضوع، شرکت‌های تولیدکننده این دستگاه‌ها، تلاش کرده‌اند که از کنترل کامپیوتری و دستگاه‌های CNC در کنار آنها استفاده کنند تا از این طریق از دخالت انسان در کار کاسته و عملکرد آنها را بهبود بخشند.

اما باوجوداینکه سالیان زیادی از ساخت و عرضه دستگاه برش لیزری می‌گذرد، هنوز هم در سطح جامعه به اندازه کافی شناخته شده نیستند و حتی افراد فعال در حوزه صنعت نیز از قابلیت‌های آن به شکل کامل اطلاع ندارند. درواقع کسانی که برای خرید این دستگاه‌ها اقدام می‌کنند، ممکن است با سؤالات زیادی مواجه شود. به‌عنوان‌مثال، دستگاه برش لیزری چگونه عمل می‌کند؟ به هنگام خرید آن به چه فاکتورهایی توجه داشته باشیم؟ استفاده از آن چه مزایا و معایبی برای خریدار و اپراتور دارد؟ آیا نسبت به سایر دستگاه‌های صنعتی موجود در بازار عملکرد بهتری از خود نشان می‌دهد؟

با توجه به سابقه طولانی خود در این حوزه، رسالت خود می‌دانیم که در مورد دستگاه برش لیزری به ذکر مطالبی بپردازیم که وضعیت آن را برای افراد مختلف روشن کنیم. بنابراین تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید!

دستگاه برش لیزر

این عملیات می تواند در عمق و ابعاد متفاوت طبق طرح و نقشه ی از پیش تعیین شده انجام گیرد و خواسته های مشتری و سفارش دهنده را تا حد قابل قبولی تحویل دهد.

البته نباید فراموش کرد که بهرحال هر ماشین محدودیت­ها و شرایط ویژه ی خود را دارد و تغییرات و وسعت اختیارات قابل اعمال هر دستگاه بر قطعه یا صفحه ی مورد نظر، باید در هنگام طراحی و ارائه سفارش به خوبی مدنظر قرار گیرد. به عبارت بهتر نمی توان انتظار هر عملیات با هر ابعاد را از دستگاه برش لیزر داشت و به منظور انجام فرآیندهای لازم روی قطعه یا تجهیز، طراح باید برنامه ای برای استفاده از دو یا چند ماشین مختلف را در دستور کار قرار دهد.

مثلا نمی توان از دستگاه برش لیزر با ابعاد کوچک، انتظار انجام سوراخکاری بر روی صفحات ضخیم و بسیار سنگین را داشت. اما در مجموع این دستگاه ها نسبت به نمونه های مشابه مکانیکی و قدیمی تر خود، کارآیی، دقت و سرعت عمل بسیار بهتری دارند.

در واقع اگر فقط همان دو عامل سرعت و دقت را برای این دستگاه ها مدنظر قرار دهیم باز هم بر کلیت خصوصیات آن و میزان محبوبیت و استقبال مشتریان، تاثیر چندانی نخواهد گذاشت. چرا که این افراد تا جای ممکن از دستگاه برش لیزر برای انجام امور دقیق تر و سریع تر بهره می گیرند و ملاک اصلی برای خرید این نوع ماشین آلات لیزری، نیز کارآیی سریع­تر و دقیق­تر آنهاست.

دستگاه برش لیزر

پس اولین عامل مهم در تصمیم برای خرید دستگاه برش لیزر، این موضوع می باشد که آیا امور اجرایی و فرآیندهای مورد نیاز، قرار است تا چه اندازه دقیق و سریع انجام گیرند. چرا که قابلیت و امکانات هر دستگاه باید با سطح نیاز خریدار و تلرانس و حساسیت و کاری که قرار است با آن انجام شود، تناسب و هماهنگی داشته باشد. در غیر این صورت نه تنها ممکن است برگشت هزینه ی خرید به راحتی و در زمان پیش بینی شده اتفاق نیفتد، بلکه ملاحظات و ملزومات لازم برای نگهداری و کار با این ماشین آلات هم به درستی رعایت نشود. لازم به توضیح است که بدلیل ظرافت بالای ساختار و مکانیزم ماشین آلات برش لیزر، نگهداری و رعایت آداب کار با آن هم به نسبت حساسیت و نظم ویژه ای را می طلبد.

پس از قطعی شدن تصمیم برای خرید دستگاه برش لیزر، باید به اعتبار برند سازنده و همچنین سابقه ی فروشنده ی آن نیز توجه شود. در سال های اخیر به دلیل افزایش بیش از حد استقبال از خرید دستگاه برش لیزر برای امور گوناگونی که قبلا اشاره شد، بازار فروش این قبیل ماشین آلات نیز گسترده شده و این موضوع سبب گردیده تا عده ای که متاسفانه از تجربه و پشتوانه های دانش چندانی برخوردار نیستند، تنها با هدف درآمدهای کلان و کوتاه مدت از راه واسطه گری های سودجویانه، اقدام به فروش برخی دستگاه برش لیزر کنند. این مشکل تا جایی پیش می رود که دستگاه های ارائه شده بدون پشتیبانی و خدمات پس از فروش، بخشی از بازار را به خود اختصاص می دهد و در مواقع ضروری ممکن است صاحب دستگاه را با مشکل مواجه کند.

جهت مشاهده برترین دستگاه برش لیزر کلیک کنید

حتی اگر برند و نام سازنده ی دستگاه و تجهیزات مختلف آن، معروف و معتبر باشد، باز هم یکی از مهم ترین معیارها برای خرید دستگاه برش لیزر، خدمات پس از فروش خواهد بود. در حقیقت می توان گفت یکی از راه های شناخت فروشنده و اطمینان خاطر بابت کار با دستگاهی مناسب و بادوام، اطمینانی است که برای پشتیبانی پس از معامله ی خرید، خاطر مشتری را آسوده می کند.

دلیل این اهمیت چندان پیچیده نیست، حتی اگر خرید دستگاه هزینه ی زیادی در بر داشته باشد، باز هم پشتیبانی های پس از فروش، می تواند بخش قابل توجهی از ضرر ناشی از توقف و خسارت به خط تولید را کاهش دهد. از همین رو امکان استفاده از خدمات پس از فروش، دست کمی از کیفیت قطعات و سیستم سخت افزاری و نرم افزاری ماشین ندارد.

دستگاه برش لیزری چیست؟

همان‌طور که از اسم آن می‌توان برداشت کرد، دستگاه برش لیزری را می‌توان به‌صورت یک دستگاه مکانیکی تعریف کرد که به یک ابزار لیزری مجهز شده و از آن برای برش و حکاکی بر روی سطوح مختلف استفاده می‌شود. بااین‌وجود می‌توان این دستگاه‌ها را به دو بخش متفاوت تقسیم کرد. بخش مکانیکی دستگاه شامل قطعات و اجزاء مختلفی می‌شود که در کنار یکدیگر زمینه حرکت ابزار لیزری به سمت جهت‌های مختلف را فراهم می‌آورد. اگرچه ممکن است از نیروی انسانی برای به حرکت درآوردن بخش مکانیکی استفاده شود، اما در نسل جدید دستگاه برش لیزری از کنترل کامپیوتری دستگاه سی ان سی برای گرداندن ابزار لیزری بهره برده می‌شود.

بخش دوم و اصلی دستگاه برش لیزری شامل ابزار لیزری آن می‌شود که با تولید جریان نور بسیار قوی، زمینه برش و جدا کردن بخشی از مواد مختلف را فراهم می‌کند. در این بخش عدسی‌ها و آینه های مختلفی به‌صورت پشت سر هم به کار گرفته شده‌اند که پس از تابش نور به آن‌ها، این اشعه را متمرکز کرده در هر مرحله قدرت آن را افزایش می‌دهند. بنابراین زمانی که این نور از دستگاه خارج می‌شود، شدت بسیار بالایی دارد و می‌تواند حرارت سوزاننده تولید کند. دستگاه برش لیزر با تاباندن اشعه زمینه‌ برداشتن بخشی از نمونه را فراهم می‌کند.

دستگاه برش لیزر

 تاریخچه دستگاه برش لیزری

تاریخچه دستگاه برش لیزر را می‌توان به دو بخش مجزا تقسیم کرد که بخش اول آن شامل تولید دستگاه مکانیکی و بخش دوم آن استفاده از جریان لیزر برای برش را شامل می‌شود. در سال ۱۹۶۵ میلادی اولین دستگاه برش لیزری برای ایجاد سوراخ‌های ریز در سطح الماس مورد استفاده قرار گرفت. این دستگاه توسط مرکز تحقیقات مهندسی غرب ساخته شد. در سال ۱۹۶۷، بریتانیا به عنوان یکی از کشورهای پیشگام برای استفاده از جریان اکسیژن برای تولید لیزر شناخته شد. این تکنولوژی در اوایل دهه ۱۹۷۰ برای تولید تیتانیوم در کاربردهای هوافضا به کار گرفته شد.

در سالیان بعد زمینه استفاده از سایر شیوه‌ها در دستگاه برش لیزری فراهم شد که نمونه اولیه آن استفاده از جریان دی اکسید کربن بود. این دستگاه‌ها از جریان دی اکسید کربن برای تولید اشعه لیزر استفاده می‌کردند که برای مواد غیرفلزی از جمله پارچه مناسب بودند. با ظهور این دستگاه‌ها در اوایل دهه ۱۹۸۰، استفاده از این دستگاه‌ها وارد فاز جدیدی شد که به‌مرورزمان با بهره‌گیری از برنامه‌های کامپیوتری شرایط بهتری در کاربرد آنها پیدا شد. در حال حاضر، نسل جدید دستگاه برش لیزری با کمک از دستگاه‌های CNC تولید می‌شود که می‌توانند برش‌های بسیار دقیقی داشته باشند و در صنعت هوافضا و حتی کامپیوتر کاربرد فراوانی دارند.

 دستگاه برش لیزری چگونه کار می‌کند؟

عملکرد دستگاه برش لیزری از تولید پرتو لیزر شروع می‌شود و با چرخاندن آن توسط بخش مکانیکی ادامه می‌یابد. تولید پرتو لیزر شامل تحریک یک ماده تولیدکننده نور است که به‌صورت تخلیه جریان الکتریکی یا نور در یک محوطه بسته خود را نشان می‌دهد. هم‌زمان که منبع نور لیزر تحریک می‌شود، منجر به تولید پرتوهایی می‌شود که به وسیله یک آینه کوچک بازتاب شده و برای به دست آوردن انرژی کافی به عدسی‌های مختلفی تابانده می‌شود. درواقع فرایند تولید اشعه لیزر از یک یا چند پرتو ساده شروع می‌شود و با تابیدن آن به عدسی‌های مختلف متمرکز می‌شود.

معمولاً پرتوهای اولیه تولید شده بسیار نامنظم بوده و فرکانس‌های کوچکی دارند. برای اینکه بتوان از این پرتو در دستگاه برش لیزری به شکل مناسبی استفاده کرد، لازم است که طول موج آن کوتاه‌تر و فرکانس‌های آن را بزرگ‌تر انتخاب کرد. بنابراین استفاده از عدسی‌های متعدد باعث می‌شود که این طول موج‌ها تا حد امکان کوتاه‌تر شده و انرژی اشعه لیزر افزایش یابد. معمولاً در این بخش، دستگاه برش لیزری تحت کنترل بوده و کاربر می‌تواند شدت اشعه را با توجه به نیاز خود انتخاب کند.

در گام بعدی عملکرد هم‌زمان بخش لیزری و بخش مکانیکی را شاهد هستیم که عملکرد ظاهری دستگاه برش لیزری را نشان می‌دهد. در این مرحله با استفاده از بخش مکانیکی و محورها زمینه حرکت ابزار لیزری به سمت‌های مختلف فراهم می‌شود و از طرف دیگر قدرت اشعه لیزر نیز با توجه به موادی که بر روی آنها کار می‌شود، تنظیم می‌شود. بنابراین اپراتور با تنظیم کردن دستگاه می‌تواند اشعه لیزر را بر روی بخش‌های مختلفی متمرکز کرده و زمینه‌ی برش‌های دو بعدی و سه بعدی مختلفی را فراهم می‌کند.

راهنمای انواع دستگاه برش لیزری

باوجوداینکه معیارهای مختلفی برای دسته‌بندی دستگاه برش لیزری وجود دارد اما معمولاً شرکت‌های سازنده و خریداران سعی می‌کنند که از منبع تولید اشعه لیزر به عنوان یک معیار اصلی در طبقه‌بندی آنها استفاده کنند. به همین دلیل، در منابع معتبر و اصلی دستگاه‌های برش لیزر را می‌توان به سه دسته کلی تقسیم‌بندی کرد:

دستگاه برش لیزری CO2: این دستگاه‌ها که با عنوان گداخت الکتریکی گاز دی‌اکسید کربن نیز شناخته می‌شوند، که در مورد فلزات با رسانش گرمایی پایین مورد استفاده قرار می‌گیرد. درواقع در این دستگاه‌ها با استفاده از گداخت الکتریکی گاز دی اکسید کربن، در گام اول پرتوهای نامنظم نور تولید می‌شوند که با استفاده از عدسی‌های متعدد پشت سر هم متمرکز شده و در قسمت نازل یا خروجی به‌صورت اشعه لیزر بر سطح نمونه تابانده می‌شود. دستگاه برش لیزری CO2  در مورد برش و حکاکی کاربرد دارند و از آن می‌توان برای جوشکاری نیز استفاده کرد.

این دستگاه‌ها برای برش صنعتی بسیاری از مواد از جمله تیتانیوم، فولاد ضد زنگ، فولاد خفیف، آلومینیوم، پلاستیک، چوب، چوب مهندسی، موم، پارچه و کاغذ استفاده می‌شود. از این دستگاه‌ها برای بسیاری از کاربردهای صنعتی و هر نیمه صنعتی استفاده می‌شود و معمولاً در پروژه‌های نسبتاً پیچیده کاربرد دارند.

دستگاه برش لیزری نئودیمیوم: در این دستگاه‌ها از گاز نئودیمیوم  یا Nd برای تولید اشعه لیزر استفاده می‌شود و معمولاً نقش تضعیف ساختار و کمک به برش آن را بر عهده دارند. این دستگاه‌ها در حالتی که قدرت زیاد و تکرار پذیری بالا مد نظر قرار داشته باشد، مورد استفاده قرار می‌گیرند. البته برخی از طراحان دستگاه‌های برش لیزری معتقدند که این دستگاه‌ها هنوز کامل نیستند به حضور مواد و عناصر دیگری نیاز دارند که منجر به تولید نوع جدیدی از این دستگاه‌ها شد.

دستگاه برش لیزری نئودیمیوم/YAG: دستگاه‌های برش لیزر Nd-YAG از عناصر ئودیمیم-ایتریم-آلومینیوم-گارنت استفاده می‌کنند و نسبت به دستگاه‌های قبل از سطح بالاتری برخوردار هستند. این دستگاه‌ها در حالتی که قدرت زیاد و همچنین تعریف ماده برای حکاکی بر روی قطعه مورد نظر لازم باشد استفاده می‌شود. این دستگاه با تمام دستگاه‌های نئودیمیوم تقریباً عملکردی مشابه دارند و تنها وجود عناصر اضافی باعث می‌شود که حوزه عملکردی آنها وسیع‌تر باشد.

دستگاه برش لیزر فایبر: دستگاه‌های فایبر به عنوان یک دستگاه و یک مدل جدید شناخته نمی‌شود و تنها تفاوت آن با دستگاه‌های معمولی به نحوه انتقال جریان پرتو در آنها برمی‌گردد. در این دستگاه‌ها انتخاب پرتو با استفاده از فیبرهای نوری صورت می‌گیرد که در پیوستگی جریان و همچنین کیفیت بالای کار دستگاه مؤثر است. دستگاه‌های فایبر بسیار دقیق هستند و نویز آن‌ها در کمترین مقدار ممکن قرار دارد. به همین دلیل از آنها در پروژه‌های پیشرفته با حساسیت بالا استفاده می‌شود.

دستگاه برش لیزر

راهنمای روش‌های عملکرد دستگاه برش لیزری

متخصصین و طراحان دستگاه برش لیزر با این هدف این دستگاه را تولید کرده‌اند که بتواند با استفاده از اشعه پرقدرت لیزر، قسمتی یا بخش کاملی از نمونه را برش دهند و آن را به شکل دلخواه خود در آورند. در حقیقت مکانیسم عملکرد آنها به این صورت است که با اعمال انرژی بیشتر از انرژی بین‌مولکولی، زمینه‌ی جدا شدن آنها را فراهم کرده و به‌نوعی پیوند مولکولی را بشکنند. اما نحوه انجام این کار در دستگاه‌های مختلف کاملاً متفاوت است. به‌طورکلی روش‌های عملکرد دستگاه برش لیزری را می‌توان در 4 دسته‌ی کلی قرار داد:

 1. برش تبخیری: در این حالت پرتو لیزر به سطح نمونه تابیده می‌شود و دمای آن را به اندازه نقطه جوش بالا می‌برد که پیوند مولکولی آن را می‌شکند. این شیوه در  حکاکی و حفاری بر روی فلز کاربرد دارند و با تمرکز بالا تلاش می‌شود که بخشی از نمونه به‌طور کامل از بین برود. بنابراین شدت جریان بالا باعث می‌شود که به‌مرورزمان پیوند بین مولکول‌ها شکسته شده و قسمتی از نمونه به‌طور کامل از بین می‌رود. این روش در مورد موادی که ذوب می‌شوند مانند چوب، کربن و پلاستیک کاربرد چندانی ندارد.
 2. ذوب نمونه به همراه اعمال فشار: یکی دیگر از شیوه‌های که دستگاه برش لیزری برای کار بر روی قطعه و نمونه مورد استفاده قرار می‌دهند، این است که در گام اول ابتدا نمونه مورد نظر را به دمای ذوب خود رسانده و سپس با استفاده از دمیدن گاز پرفشار، زمینه حکاکی و برش بر سطح آن را فراهم می‌آورد. این روش در مورد فلزات بیشتر کاربرد دارند و معمولاً با تولید ضایعات همراه است.
 3. برش در اثر تنش حرارتی: از این دستگاه‌ها برای برش مواد شکننده استفاده می‌شود که درجه سختی آنها بسیار بالاست و ممکن است در اثر تنش حرارتی دچار شکستگی شود. با استفاده از این دستگاه‌ها پرتو لیزر بر روی سطح متمرکز می‌شود که باعث گرم شدن موضعی آن شده و گسترش حرارت در سطح آن صورت می‌گیرد. با توجه به این‌که انتقال حرارت در آن با سرعت زیادی صورت نمی‌گیرد، درنتیجه یک ترک به وجود می‌آید که به عنوان برش شناخته می‌شود. این دستگاه‌ها در مورد شیشه کاربرد بیشتری دارند.
 4. برش سرد با استفاده از جریان‌های سیلیکونی: این دستگاه‌ها در مورد قطعات الکترونیکی کاربرد دارند و با استفاده از جریان‌های سیلیکونی شرایطی فراهم می‌شود که نمونه مورد نظر از محل مشخص شده دچار شکستگی شده و برش داده شود.

راهنمای بخش‌های مختلف دستگاه برش لیزری

دستگاه برش لیزری همانند سایر دستگاه‌های صنعتی از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است که هر کدام از آنها وظیفه خاصی بر عهده دارند. قرار گرفتن این ابزارها در کنار یکدیگر باعث می‌شود که دستگاه عملکرد یکسان و مناسبی داشته باشد و بتواند کارایی مناسبی را از خود نشان دهد. به‌طورکلی بخش‌های مختلف یک دستگاه برش لیزری را می‌توان به موارد زیر تقسیم‌بندی کرد:

 1. بدنه دستگاه: بدنه دستگاه ظاهر اصلی آن را تشکیل می‌دهند و محل قرارگیری قطعات مختلف بر روی آن است. معمولاً در طراحی بدنه دستگاه از شاسی‌های مختلفی استفاده می‌شود که همه قطعات را به هم مرتبط کرده و زمینه عملکرد طبیعی دستگاه را فراهم می‌آورد. معمولاً در طراحی دستگاه‌ها این قانون حاکم است که هر چه دستگاه اندازه بزرگتری داشته باشد از قابلیت بیشتری نیز برخوردار است.
 2.  تیوب لیزر: تیوب لیزری به عنوان منبع اصلی تولید اشعه و جریان در دستگاه برش لیزری شناخته می‌شود. این تیوب با توجه به موادی که برای تولید جریان به کار گرفته می‌شوند ممکن است متفاوت باشد و حتی برای شرکت‌های مختلف نیز متفاوت است. وظیفه اصلی تولید لیزر از این قسمت شروع می‌شود و درواقع جریان اولیه نامنظم و کم قدرت نور از این بخش آغاز می‌شود. تغییر دادن این قطعه ممکن است توانایی و عملکرد دستگاه نیز مؤثر باشند و حتی انتخاب آن را برای کارهای مختلف تحت تأثیر قرار دهد.
 3. آینه‌ها و عدسی: آینه‌ها وظیفه منعکس کردن اشعه نور و تاباندن آن به عدسی برای تولید یک لیزر پرقدرت برعهده دارند. به‌طورمعمول در هر کدام از این دستگاه‌ها از 3 آینه و یک عدسی استفاده می‌شود آینه‌ها به‌صورت زاویه ۴۵ درجه نسبت به یکدیگر قرار می‌گیرند. وجود آینه برای تبدیل پرتوها به تابش‌های منظم بسیار مهم است و از هدر رفتن امواج تابشی جلوگیری می‌کنند. در حقیقت این آینه‌ها نه‌تنها وظیفه متمرکز کردن اشعه نور بر سطح عدسی را بر عهده دارند، وظیفه گردآوری امواج انحرافی را نیز انجام می‌دهند.
 4. مادربرد: مادربرد بخش اصلی ارتباطی بین بخش مکانیکی و بخش کامپیوتری را بر عهده دارد. در حقیقت رابطه اصلی هوشمند دستگاه برش لیزر را می‌توان به همین مادربرد ربط داد که وظیفه انتقال پیام‌های الکترونیکی و پیام‌های حرکتی را به عهده دارد. این قسمت در عملکرد و دقت دستگاه نقش مهمی دارد و عملکرد صحیح آن باعث می‌شود که برش‌های دقیقی توسط دستگاه انجام شود.
 5. میز کار: میز کار محل اصلی قرارگیری نمونه برای کار کردن دستگاه برش لیزری است. با توجه به اینکه در این دستگاه‌ها از اشعه لیزر استفاده می‌شود و ممکن است این اشعه از نمونه عبور کند، طراحی میز کار اهمیت بسیاری دارد و معمولاً در مدل‌های مختلفی تولید می‌شود. معروف‌ترین مدل‌های میز کار استفاده شده در این دستگاه‌ها شامل میزهای شمشیری و میزهای لانه زنبوری هستند. طراحی این میزها به ‌صورتی که برای برش‌های افقی و عمودی انتخاب‌های مختلفی در اختیار کاربر قرار دارد که با توجه به نمونه خود و همچنین نوع برش می‌تواند از آنها انتخاب کرد.
 6. سیستم انتقال حرکت: سیستم انتقال حرارت وظیفه اصلی تبدیل دستورهای الکتریکی به حرکت را بر عهده دارد. این سیستم از محورهای مختلفی تشکیل شده است که می‌توانند در جهت‌های مختلف X و  Y و Z حرکت کنند. در حقیقت این محورها نقش حیاتی در عملکرد دستگاه دارند و هر چه توانایی آنها بیشتر باشد، دستگاه برای برش‌ها و حکاکی‌های پیچیده‌ترین مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 7. سیستم مکنده و دمنده: سیستم‌های مکنده و دمنده در خروج دود و همچنین ضایعات از محیط کار دستگاه اهمیت دارند. در برخی از دستگاه‌ها ممکن است همراه با برش، به خروج دود و سایر مواد آلاینده تولید شده نیاز باشد. بنابراین سیستم دمنده و مکنده کمک می‌کند که این ضایعات از محیط کار خارج شوند.
 8. سیستم تعیین ولتاژ: یکی از بخش‌هایی که تأمین ولتاژ دستگاه برش لیزری مؤثر است، سیستم تعیین ولتاژ است. باید توجه داشت که همه این دستگاه‌ها قابلیت کار با برق شهری را ندارند و لازم است که ولتاژ ورودی به آنها تقویت شود. این سیستم کمک می‌کند که ولتاژ ورودی به اندازه‌ای که دستگاه نیاز دارد تغییر کند و مانند یک ژنراتور عمل کند. در حقیقت وظیفه اصلی تنظیم ولتاژ ورودی به دستگاه بر عهده این سیستم است.
 9. سیستم خنک‌کننده: آخرین بخشی که وجود آن برای دستگاه‌های لیزری حیاتی است، سیستم خنک‌کننده یا چیلرها هستند که باعث می‌شود دمای ذوب و سایر قسمت‌های که با اشعه لیزر در ارتباط هستند کاهش پیدا کند. مسئله تولید لیزر در این دستگاه‌ها به‌خودی‌خود می‌تواند به بالا رفتن دمای محیط منجر شود. بنابراین سیستم خنک‌کننده باعث می‌شود که جریان آب در بخش‌های مختلف دستگاه جریان داشته باشد و باعث کاهش دمای قسمت‌های مختلف آن شود.

راهنمای خرید برش لیزر

هنگام خرید دستگاه برش لیزری باید به فاکتورهای مختلفی توجه کرد که می‌توانند درنهایت قیمت دستگاه را تحت تأثیر قرار دهند. برخی از این عوامل عبارت‌اند از:

 • قابلیت‌های دستگاه: مهم‌ترین عاملی که به هنگام خرید دستگاه برش لیزری باید مدنظر قرار داد، توجه به قابلیت‌های آن است که باعث می‌شود انتخاب دستگاه به گزینه‌ای مناسب تبدیل شود. در حال حاضر دستگاه‌هایی با قابلیت‌های مختلف و اندازه‌های متنوع ساخته شده‌اند که هر کدام برای اهداف خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این قابلیت‌ها در انتخاب دستگاه بسیار مهم هستند و به‌نوعی درآمد کارگاه و بازدهی کار با دستگاه به این مورد بستگی دارد.
 • برند تولیدکننده دستگاه: محبوبیت برند و مقبولیت آن در سطح شرکت‌های صنعتی عامل مهم دیگری در خرید دستگاه برش لیزری است. با توجه به اینکه تولید اولیه این دستگاه‌ها به سال‌های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ برمی‌گردد، باید پذیرفت که برخی شرکت‌ها در تولید این دستگاه‌ها سابقه بیشتری دارند و به‌نوعی پیشگام به شمار می‌رود. این سابقه طولانی باعث شده است که در سطح جامعه از محبوبیت و مقبولیت بیشتری برخوردار باشند و برای محصولات آنها تقاضا زیاد باشد. بنابراین ممکن است این محبوبیت باعث شود که قیمت دستگاه‌های آن‌ها افزایش یافته و هزینه بیشتری برای خرید دستگاه در نظر بگیرید.
 • تعداد آمپر دستگاه و توانایی کار بر روی مواد مختلف: در کنار قابلیت‌های دستگاه برش لیزری، تعداد آمپر دستگاه تعیین می‌کند که می‌توان از آن بر روی چه موادی استفاده کرد و به‌نوعی قدرت دستگاه را نشان می‌دهد. درواقع تعداد آمپر دستگاه به عنوان یک معیار سنجش برای توانایی آن شناخته می‌شود و معمولاً هر چه تعدادآمپر آن بالاتر باشد، قیمت دستگاه نیز به تبع آن افزایش می‌یابد.
 • تناسب بین اندازه کارگاه و دستگاه: آخرین موردی که هنگام خرید دستگاه برش لیزری باید مدنظر قرار داد، توجه به تناسب بین اندازه کارگاه و اندازه دستگاه است. اگرچه داشتن یک دستگاه بزرگ با قابلیت‌های زیاد می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد و مشکلات افراد را حل کند، اما موضوعی که اهمیت بیشتری دارد، بازدهی کارگاه و دستگاه است. بنابراین داشتن یک دستگاه بزرگ در یک کارگاه کوچک، یا حتی داشتن یک دستگاه کوچک در یک کارگاه بزرگ، نمی‌تواند منفعتی داشته باشد و طبیعتاً بخشی از توانایی دستگاه با قابلیت‌های کارگاه به هدر خواهد رفت.

 دستگاه برش لیزری

اطلاعات کاملی از مزایای استفاده از دستگاه برش لیزری

دستگاه برش لیزری از مزایای متعددی برخوردار است و حتی مهارت اپراتور نیز می‌تواند این مزایا را بیشتر کند. اشعه لیزر با شدت بسیار بالا در کنار طول موج بسیار پایین باعث می‌شود که برش‌های این دستگاه با دقت بسیار بالایی انجام گیرند که در صنایع حساس و پیشرفته کاربرد فراوانی دارند.

برخی از مزایای عمده استفاده از دستگاه برش لیزری عبارت‌اند از:

 • سرعت و دقت بالا: مهم‌ترین و شاید بهترین ویژگی دستگاه برش لیزری دقت آن است که به اشعه لیزر و همچنین کنترل مناسب دستگاه برمی‌گردد. همان‌طور که در مطالب فوق عنوان شد، در این دستگاه‌ها از اشعه لیزر برای برش و حکاکی استفاده می‌شود. این اشعه پهنای چندانی ندارد و درعین‌حال قدرت بسیار بالایی دارد. کاربر این شانس را خواهد داشت که با سرعت بالا نمونه‌های بسیار دقیقی تولید کند که میزان خطای آن به کمتر از ۵ درصد می‌رسد. این وضعیت انتخاب آن را برای صنایع حساس مانند پزشکی و هوافضا مناسب می‌کند.
 • عدم تولید مواد آلاینده و سر و صدای پایین: در استفاده از دستگاه‌های صنعتی مختلف، تولید مواد آلاینده و ایجاد سر و صدا یکی از معضل های بسیار بزرگ است که معمولاً با استفاده از گوشی‌های  مخصوص از آن فرار می‌کنند. این در حالی است که در مورد دستگاه‌های لیزری امکان تولید مواد آلاینده و مواد زائد جانبی بسیار کم است و نیازی به دفع آن وجود نخواهد داشت. در ضمن عدم تماس دستگاه با سطح نمونه و انجام برش توسط اشعه لیزر باعث می‌شود که دستگاه برش لیزر کمترین سروصدای ممکن را ایجاد کند.
 • توانایی تنظیم کردن قدرت اشعه لیزر و کار بر روی مواد مختلف: یکی از موهبت‌های دستگاه برش لیزری که در اختیار کاربران قرار می‌گیرد این است که می‌توانند قدرت اشعه لیزر را تنظیم کنند؛ این در حالی است که در مورد سایر دستگاه‌های برشی و صنعتی امکان استفاده از چنین امتیازی وجود ندارد. بنابراین اپراتور برای مواد با درجه سختی مختلف یا برای فعالیت‌هایی مانند برش و حکاکی این امتیاز را در اختیار دارد که با توجه به نیاز خود اشعه لیزر را تغییر داده و از آن برای انجام کارهای مختلف استفاده کند.
 • عدم تماس با سطح نمونه و جلوگیری از ایجاد نویز: یکی دیگر از مزایای مهم استفاده از دستگاه برش لیزری این است که با سطح نمونه تماس مستقیم ندارد و همین موضوع از ایجاد نویز و عملکرد آن جلوگیری می‌کند. درواقع این دستگاه‌ها به شکلی عمل می‌کنند که فرایند تابش با فاصله نسبتاً مشخص نسبت به سطح نمونه صورت می‌گیرد و هیچ‌گونه اصطکاکی بین دستگاه و نمونه صورت می‌گیرد. درنتیجه می‌توان ادعا کرد که عملکرد دستگاه به‌هیچ‌وجه توسط نمونه تحت تأثیر قرار نخواهد گرفت و دقت دستگاه کاهش ندارد. بنابراین در حوزه پزشکی و در حوزه تولید قطعات کامپیوتری استفاده از این دستگاه می‌تواند بهترین گزینه ممکن باشد.

 معایب استفاده از برش لیزر

باوجوداینکه برای استفاده از دستگاه برش لیزری می‌توان مزایای مختلفی یافت، اما باید پذیرفت که در مورد آن نیز معایبی وجود دارند که ممکن است برای خریداران منجر به ایجاد محدودیت شود. البته کسانی که با این دستگاه‌ها آشنایی کافی داشته باشند که بتوانند به شکل مناسبی فرآیند تعمیر و نگهداری آنها را انجام دهند، طبیعتاً محدودیت‌های آن را نیز به حداقل خواهند رساند.

به‌طورکلی در مورد معایب استفاده از دستگاه برش لیزری می‌توان به دو مورد اشاره کرد:

 • هزینه خرید نسبتاً بالا: یکی از مهمترین ایراداتی که به دستگاه‌های برش لیزری وارد می‌شود این است که هزینه خرید آنها نسبتاً بالاست و به سرمایه‌گذاری اولیه بیشتری نیاز دارد. این موضوع در مورد کارگاه‌های کوچک و کسب و کارهای تازه‌کار مشکل‌ساز بوده و مجبور هستند که به دنبال سرمایه‌گذارهای نسبتاً کلان برای کار خود بگردند و حتی در موارد بسیار شدید ممکن است مجبور شوند هزینه خرید خود را تغییر دهند.
 • عدم دسترسی شهرهای مختلف به تکنولوژی آن: تکنولوژی استفاده شده در دستگاه برش لیزری جزو تکنولوژی‌های پیشرفته بودند و کشورهای زیادی به آن دسترسی ندارد. این وضعیت آنها را مجبور می‌کند که دستگاه‌ها را از سایر کشورهای دنیا بخرند و تنها از گارانتی و آموزش‌های آن‌ها بهره ببرند. در این حالت وارد کردن دستگاه و حتی تعمیر کردن آن به معضل بزرگی برای صاحب کارگاه تبدیل می‌شود که در موارد بحرانی می‌تواند موجب تعطیلی چندماهه کارگاه شود.

 نصب و راه‌اندازی و تعمیر دستگاه برش لیزری

دستگاه برش لیزری از تجهیزات مختلف و متنوعی بهره می‌برد و در حالت معمول اکثر آنها اندازه نسبتاً بزرگی دارند. از سوی دیگر دستگاه‌های صنعتی آنها از توانایی بالایی در تنظیم کردن اشعه برخوردارند. به همین دلیل نصب و راه‌اندازی آنها اهمیت بسیاری دارد و حتی ممکن است بازدهی آنها را تحت تأثیر قرار دهد. شرکت‌های تولیدکننده این دستگاه‌ها توصیه‌های ویژه‌ای در مورد نصب و راه‌اندازی آنها دارند که در کاتالوگ دستگاه ذکر شده است. اما پیشنهاد می‌شود که این کار توسط شرکت و تحت نظارت آنها انجام شود.

معمولاً دستگاه برش لیزری از گارانتی و خدمات پس از فروش برخوردارند که امتیازهای خوبی در اختیار خریداران قرار می‌دهند. با توجه به اینکه دسترسی به تکنولوژی این دستگاه‌ها بسیار مشکل بوده و ممکن است در شهرهای مختلف امکان تعمیر دستگاه‌های برش لیزری وجود نداشته باشد، توصیه می‌شود که نصب، راه‌اندازی تعمیر دستگاه برش لیزری را به شرکت‌های تولیدکننده و فروشنده آنها واگذار کنید و از تجربه آنها در این زمینه بهره ببرید.

 دستگاه برش لیزری

  گارانتی و خدمات پس از فروش

همان‌طور که در بخش معایب دستگاه عنوان شود، قیمت دستگاه برش لیزری نسبتاً بالا بوده و خریدار باید بودجه بیشتری برای آن در نظر بگیرد. این وضعیت باعث می‌شود که تعمیر دستگاه و تأمین قطعات آن اهمیت بسیاری داشته باشد. به همین دلیل شرکت‌های سازنده این دستگاه‌ها سعی می‌کنند که با قرار دادن گزینه‌هایی مانند گارانتی و خدمات پس از فروش، خریداران را از هزینه‌های گزاف تعمیر و نگهداری دستگاه نجات دهند.

یکی از این راهکارها قرار دادن گارانتی و خدمات پس از فروش به‌صورت مدت زمان محدود است که کمک می‌کند در چند سال اولیه استفاده از دستگاه هزینه چندانی برای کاربر نداشته باشد. کاربر نیز برای تعمیر دستگاه برش لیزری نه‌تنها متحمل هزینه‌ای نمی‌شود، مطمئن است که دستگاه وی توسط افراد ماهر و مجرب تعمیر می‌شود. در ضمن گارانتی و خدمات پس از فروش معیار مناسبی برای سنجش غیرمستقیم دستگاه به شمار می‌رود که سطح اعتماد شرکت سازنده نسبت به دستگاه خود را نشان می‌دهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دستگاه برش لیزری به سایر مطالب به وب‌سایت مراجعه کنید و برای مشاوره در مورد خرید این دستگاه‌ها با ما در تماس باشید.

 ۱ دیدگاه

 • مجید هاشم زاده

  با سلام
  کتاب برشکاری با لیزر CO2 پروفسور جان پاول توسط آقای دکتر مجید هاشم زاده ترجمه و توسط دانشگاه آزاد نجف آباد چاپ و منتشر شده است. تمام اطلاعات علمی، تجربی و نیز کارگاهی که یک متخصص برشکاری با لیزر باید بداند در این کتاب گنجانده شده است. از مفاهیم مقدماتی ساخت و شناخت پرتو لیزر گرفته تا اصول برشکاری با لیزر به طور مبسوط در این کتاب آورده شده است. تمامی پارامترها و نکات علمی و تجربی برشکاری ورقهای آهنی و ورقهای فلزی غیر آهنی و نیز مواد غیر فلزی مثل پلیمرها، کامپوزیتها و لاستیکها با لیزر CO2 به طور جامع توضیح داده شده است. مسائل کاربردی مربوط به تنظیمات دستگاه برشکاری با لیزر CO2 ، نکات ایمنی همراه با عیب‌یابی کردن دستگاه لیزر و رفع عیوب برشکاری با لیزر به تفصیل مورد بررسی قرار گرفته است.
  خواندن این کتاب برای محققین، اساتید و دانشجویانی که علاقه‌مند به علم برشکاری با لیزر هستند به ویژه کسانی که با دستگاه برشکاری با لیزر کار می‌کنند توصیه می‌شود.

پاسخ دهید