عوامل مؤثر بر قیمت دستگاه CNC

برای بسیاری از افراد قیمت دستگاه cnc یک عامل بسیار مهم در خرید آن است و معمولاً سعی می‌کنند که گزینه خرید خودرو با توجه به این فاکتور انتخاب کنند. اگر بخواهیم با دید دقیق‌تری نسبت به قیمت این دستگاه‌ها نگاه کنیم باید پذیرفت که این فاکتور می‌تواند نکات بسیاری به ما نشان دهد که وضعیت دستگاه را به شکل غیرمستقیم روشن می‌کند. اگر به ضرب المثل قدیمی «هیچ گرانی بی حکمت نیست» توجه کنیم می‌توانیم درک کنیم که قیمت دستگاه cnc معیار مشخصی برای کیفیت و قابلیت این دستگاه است اطلاعات خوبی در اختیار ما قرار می‌دهد.

برای راهنمایی در زمان خرید بهترین مارک و برند دستگاه cnc ، از مهم ترین عواملی که باید به ان دقت کنید، قیمت است.

اگر بخواهیم قیمت دستگاه CNC را با قیمت سایر ماشینهای موجود در بازار مقایسه کنیم، متوجه می‌شویم که در قیمت‌گذاری فاکتورهای مختلفی مؤثر هستند. از قابلیت‌ها و اندازه‌های دستگاه گرفته، موادی که بر روی آنها کار می‌کنند همچنین برندهایی که این دستگاه‌ها را تولید می‌کنند، تمامی این موارد بر روی قیمت دستگاه مؤثر هستند و هر کدام به طریقی می‌توانند قیمت آن را تغییر دهند. سوالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که چه فاکتورهایی بر قیمت دستگاه CNC مؤثر هستند و در نهایت به چه شکل قیمت آن را تغییر می‌دهند؟
در این مطلب قصد داریم کلیه فاکتورهای مؤثر بر قیمت دستگاه CNC را معرفی کنیم و هر کدام را به صورت کامل شرح دهیم. پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید!

قابلیت‌های دستگاه و تأثیر بر قیمت دستگاه CNC

اصلی‌ترین و مهمترین عواملی که قیمت دستگاه cnc را تحت تأثیر قرار می‌دهد، قابلیت‌های دستگاه و اندازه آن است. همانطور که در مطالب قبلی عنوان شد دستگاه‌های cnc به شکلی ساخته می‌شوند که استفاده از تجهیزات مختلف در آنها و ایجاد قابلیت‌های متنوع باعث می‌شود که اندازه آن نیز تغییر کند. در یک دستگاه سی ان سی چندین قطعه مختلف و مؤثر وجود دارد که هر کدام به شکلی می‌تواند قابلیت‌های دستگاه را تغییر دهد. به عنوان مثال، ابزار برشی می‌تواند تعیین کند که دستگاه قابلیت کار بر روی چه موادی را دارد؛ این در حالی است که نرم افزار دستگاه وظیفه کنترل آن را بر عهده دارد.

توانایی برش دستگاه cnc بر فلزات
زمانی که در مورد قابلیت‌های دستگاه‌های سی ان سی صحبت می‌شود، این دستگاه می تواند در جهت‌های مختلف و در شرایط مختلف کار کند و برای تولید قطعات مختلف کارایی داشته باشد. اسپیندل ها و محورها نقش مهمی در حرکت دستگاه در جهت‌های مختلف ایفا می‌کنند و به همین دلیل این دو بخش در قابلیت دستگاه و در قیمت دستگاه CNC مؤثر هستند. بنابراین با توجه به موارد گفته شده می‌توان ادعا کرد که تمامی قطعات و بخش‌های به کار رفته در دستگاه بر روی قیمت آن مؤثر هستند و در هر کدام از آنها باعث می‌شود که تمایل بازار به آنها افت کند.

توانایی کار دستگاه cnc بر روی مواد مختلف و ابزار برشی

دومین عاملی که می‌تواند قیمت دستگاه cnc را تحت تأثیر قرار دهد، توان کار آن بر روی مواد مختلف و در حقیقت توانایی ابزار برشی آن است. زمانی که در مورد ماشین های cnc صحبت می‌شود، عملکرد آن به ابزار برشی بستگی دارد و هر اندازه که این ابزار برشی قوی‌تر باشد دستگاه مورد نظر نیز در آن حوزه قویتر است. برای روشن شدن این موضوع به دو نمونه از دستگاه‌های موجود در بازار اشاره می‌کنیم. دستگاه سی ان سی برش لیزر از یک ابزار لیزری بهره می‌برد که توانایی و قدرت اشعه آن را می‌توان با توجه به شرایط مختلف تغییر داد. این وضعیت کمک می‌کند که دستگاه سی ان سی کاملاً منعطف بوده و قیمت آن نیز بالاتر باشد.

توانایی برش دستگاه cnc بر چوب
اما در مورد دستگاه cnc فرز یا دریل، در قضیه کمی فرق می‌کند عملکرد آنها با محدودیت بیشتری صورت می‌گیرد. طبیعتاً این دستگاه‌ها نمی‌توانند بر روی همه مواد کار کنند و تنها قابلیت کار بر روی موادی را دارند که ابزار بررسی آنها بتوانند از آن برش دهد. این موضوع باعث می‌شود که این دستگاه‌ها در این حوزه انعطاف کمتری داشته و تنها بر روی طیف محدودی از مواد کار کنند. به همین دلیل قیمت دستگاه سی انسی کاهش می‌یابد.

برند تولید کننده دستگاه سی ان سی و محبوبیت آن

به احتمال زیاد، برای شما نیز اتفاق افتاده است که فلان دستگاه مربوط به فلان برند از قیمت بالاتری برخوردار است. این موضوع یک حقیقت موجود در بازار است که نمی‌توان آن را انکار کرد و باید پذیرفت که محبوبیت برند باعث می‌شود که قیمت ابزارهای مختلف نسبت به حالت معمول افزایش بیشتری را تجربه کنند. این وضعیت در مورد قیمت دستگاه CNC نیز صادق است. در حال حاضر شرکت‌های مختلفی از کشورهای مختلف دنیا به تولید دستگاه سی ان سی مشغول هستند که برخی از آنها قدیمی‌تر بوده و برخی در چند سال اخیر وارد این حوزه شده‌اند.

اما چیزی که باعث می‌شود قیمت دستگاه CNC مربوط به برندهای قدیمی افزایش داشته باشد این است که این شرکت‌ها در شرایط مختلف امتحان خود را پس داده‌اند و ثابت کرده‌اند که در تولید دستگاههای خود شرایط لازم را به شکل مناسبی فراهم می‌آورند. از سوی دیگر این برندها سالیان متمادی در این حوزه فعالیت داشته و تجربه کافی دارند نیاز خریداران به چه صورتی است و به چه شکلی می‌توانند شرایط مناسب را برای آنها فراهم کنند. اعتبار به دست آمده در طول فعالیت آنها به نوعی نیروی بازدارنده تبدیل شده که آنها را از تولید محصولات بی‌کیفیت منع می‌کند. به همین دلیل طبیعی است که تقاضای بازار نسبت به محصولات آنها بیشتر بوده و قیمت دستگاه CNC افزایش میابد.

 خدمات پس از فروش و گارانتی

 برای بسیاری از افراد گزینه گارانتی و خدمات پس از فروش در یک دوره مشخص محدود می‌شود که می‌توانند از امکانات و قابلیت‌های شرکت فروشنده دستگاه بهره مند شوند. اگرچه در مورد دستگاه سی ان سی این موضوع بسیار مهم است و به نوعی قیمت دستگاه CNC را نیز تغییر می‌دهد، اما باید پذیرفت که مدت زمان گارانتی و خدمات پس از فروش به دو صورت می‌تواند خریدار را نسبت به خرید خود مطمئن کند. در وهله اول، خریدار می‌داند که در یک فاصله زمانی مشخص انجام عملیات‌های تعمیر و نگهداری دستگاه توسط شرکت انجام می‌شود.

 اما در حالت دوم برخی از خریداران از مدت زمان گارانتی و خدمات پس از فروش چنین برداشت می‌کنند که شرکت تولید کننده دستگاه تا این مدت نسبت به تولید خود اطمینان دارد و مطمئن است که دستگاه در این مدت کارایی کاملی را انجام می‌دهند. بنابراین هرچه از طرف شرکت سازنده مدت گارانتی و خدمات پس از فروش طولانی‌تری انتخاب شود، یعنی آن دستگاه مورد اعتماد شرکت سازنده خود بوده و در نتیجه قیمت دستگاه CNC افزایش خواهد یافت.

دستگاه CNC

علاوه بر موارد فوق فاکتورهای دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند قیمت دستگاه CNC را تغییر دهند. البته باید توجه داشته این عوامل در همه دستگاه‌ها وجود ندارند و برخی از آنها ممکن است با توجه به شرکت تولید کننده دستگاه متفاوت باشند و شرایط دیگری را به وجود بیاورند. این فاکتورها عبارتند از:

  • آپشن های اضافی و کمکی دستگاه: برخی از شرکت‌های تولید کننده دستگاه سی ان سی تلاش می‌کنند که شرایط کاربری مناسبی را برای اپراتورها فراهم کنند تا آنها بتوانند بهترین کارایی را در شرایطی ایده‌آل داشته باشند. به همین دلیل سعی می‌کنند از سیستم‌های مانند سیستم تهویه یا سیستم‌های خنک کننده برای دستگاه‌های خود استفاده کنند که این موضوع باعث افزایش قیمت دستگاه CNC می‌شود. البته برخی از این آپشن ها به حدی کاربر را راحت می‌کنند که خریداران ترجیح می‌دهند که قیمت بالاتری برای دستگاه مورد نظر بپردازند.
  • وضعیت بازار و ملاحظات سیاسی: در حال حاضر تعداد شرکت‌هایی که به تولید دستگاه CNC مشغولند بسیار کم است و تکنولوژی آن در اختیار چند کشور محدود قرار دارد که ترجیح می‌دهند تکنولوژی آن را به سایر کشورها ندهند. به همین دلیل در فرآیند تولید آنها و تأمین قطعات ممکن است محدودیت‌هایی به وجود بیایند که قیمت دستگاه CNC را به شکل کلی تحت تأثیر قرار می‌دهد. به عنوان مثال، به دلایل تحریم‌های اقتصادی ممکن است ورود قطعات یک دستگاه یا حتی خود دستگاه به کمک چندین واسطه صورت گیرد که در این صورت به دلیل دلال بازی و تأثیر آنها بر روی بازار، قیمت دستگاه CNC افزایش ناخواسته‌ای را تجربه می‌کند.
  • نرم افزار دستگاه سی ان سی و به روز رسانی آن: عامل دیگری که می‌تواند قیمت دستگاه CNC را دستخوش تغییر کند، نرم افزار دستگاه است. در حقیقت اکثر شرکت‌های تولید کننده این دستگاه‌ها تلاش می‌کنند که از یک نرم افزار مشترک بین همه دستگاه‌ها بهره ببرند تا زمینه برای آسان‌تر شدن فعالیت اپراتورها فراهم شود. اما برخی از شرکت‌ها نیست سعی می‌کنند از نرم افزار تولیدی شرکت خود استفاده کنند تا به نوعی منحصر بودن دستگاه خودرو رعایت کرده باشند. این موضوع باعث می‌شود که قیمت دستگاه CNC دچار تغییر شود و نتوان یک قیمت ثابت برای آنها تعیین کرد.

 به طور کلی، با توجه به فاکتورهای عنوان شده می‌توان مشخص کرد که قیمت دستگاه CNC در چه محدوده‌ای قرار دارد و چگونه تغییر می‌کند. برای آشنایی با دستگاه‌های مختلف به سایر مطالب وب سایت ما مراجعه کنید و برای سفارش دستگاه با ما در تماس باشید.

سایر مطالبی که به شما کمک میکند تا بهترین انتخاب ماشین – دستگاه سی انسی را داشته باشیدپاسخ دهید