علت خرابی دستگاه cnc چیست و بهترین راه تعمیر و نگهداری آن- پاورکم

یکی از بدترین و نگران کننده ترین صدایی که می‌توانید از کارگاه خود بشنوید، صدای غیر معمول از دستگاه cnc است که می‌تواند نشانه‌ای از خرابی دستگاه cnc باشد.

عکس العمل او به این وضعیت متفاوت است و هر کسی با توجه به سطح مهارت و شناخت خود از این دستگاه‌ها، ممکن است عکس العمل متفاوتی داشته باشد. برخی از کارگاه‌ها از یک اپراتور دستگاه سی انسی بهره می‌برند که با قسمتهای مختلف دستگاه آشنا بوده که به محض خرابی دستگاه  اقدام به تعمیر آن می‌کند. اما برخی آشنایی چندانی با این موضوع ندارند و در ادامه مطلب بیشتر آنها را با این موضوع آشنا خواهیم کرد.

از سری مقالات راهنمای خرید دستگاه  cnc 

خرابی دستگاه cnc از کجا نشأت می‌گیرد؟

اولین کاری که به هنگام خرابی دستگاه cnc باید انجام دهیم، این است که منشأ مشکل را پیدا کنیم. دستگاه cnc به طور کلی به دو بخش حرکتی و کنترلی تقسیم می‌شود. بخش کنترلی شامل نرم افزار کنترل یا همان نرم افزار cad cam و صفحه کنترل برای وارد کردن اطلاعات است. میزان خرابی در این قسمت بسیار کم است و برای هر کدام از آنها راهکارهای متفاوتی دارید.

  •  اگر نرم افزار کنترل دچار مشکل شده باشد: این موضوع را باید با پشتیبان دستگاه در میان بگذارید تا نسبت به رفع مشکل آن اقدام کنند؛
  •  اگر صفحه کنترل دچار مشکل شده باشند: صفحه کنترل یک صفحه دیجیتالی و الکترونیکی است که عمدتاً توسط متخصصان الکترونیک قابل تعمیر است. اما اگر شدت خرابی بسیار بالا باشد، می‌توانید از شرکت سازنده بخواهید که آن را تعویض کند.

اما گاهی می‌بینیم که منشأ خرابی دستگاه سی انسی به بخش حرکتی بر می‌گردد. در بخش حرکتی، موتور دستگاه، اسپیندل، محورها، ابزار برشی، نگهدارنده ابزار برشی، سیم‌های رابط و برخی متعلقات جانبی وجود دارد که خرابی دستگاه ممکن است ناشی از هر کدام از آنها باشد.

در صورتی که خرابی جزئی باشد، بهترین گزینه کمک گرفتن از اپراتور خود شرکت است. اما اگر متوجه شدید که خرابی دستگاه ناشی از موتور آن یا شکستگی یکی از ابزارهای دستگاه باشد، اینجا باید از گارانتی و خدمات پس از فروش استفاده کنید تا بتوانید به راحتی دستگاه cnc را تعمیر کنند.

ایا از خدمات پس از فروش و مشاوره پاورکم در خرید دستگاه سی ان سی اطلاع دارید؟ با ما تماس بگیرید، مشاورین ما منتظر تماس شما هستند.35131-031

این نکته را به خاطر داشته باشید که تعمیر دستگاه cnc نیاز به تخصص و آشنایی کامل با این دستگاه را دارد. پس حتماً یا از نمایندگی شرکت استفاده کنید یا از اپراتورهای آموزش دیده کمک بگیرید.

سایر مطالبی که به شما کمک میکند تا بهترین انتخاب ماشین – دستگاه سی انسی را داشته باشید:پاسخ دهید